OPC Award Judges

OPC Award judges for work published or broadcast in 2018:

(Annual Awards dinner is April 18, 2019)

Head judge: Scott Kraft, Los Angeles Times

  1. The Hal Boyle Award

Best newspaper, news service or digital reporting from abroad.

Head Judge: Farnaz Fassihi, The Wall Street Journal
Ellen Knickmeyer, The Associated Press
Shibani Mahatni, The Washington Post
Bobby Ghosh, Bloomberg
Jesse Pesta, The New York Times

  1. The Bob Considine Award

Best newspaper, news service or digital interpretation of international affairs.

Head Judge: Robert Friedman, Bloomberg
Liam Stack, The New York Times
Mary Rajkumar, The Associated Press
Laurie Hays, Edelman

Photo Categories

  1. The Robert Capa Gold Medal Award

Best photographic reporting from abroad requiring exceptional courage and enterprise published in any medium.

  1. The Olivier Rebbot Award

Best photographic news reporting from abroad published in any medium.

  1. The Feature Photography Award

Best feature photography on an international theme published in any medium.

The Photo Category Jury

Head Judge: Daniella Zalcman, independent
Mallory Benedict, National Geographic
Jehan Jillani, The Guardian
Veronika Chatelain, Open Society Foundations
Teru Kuwayama, independent

  1. The Lowell Thomas Award

Best radio, audio, or podcast coverage of international affairs.

Head Judge: Mary Kay Magistad, UC Berkeley
George Lewinski, former Marketplace
Marsha Cooke, VICE News
Laura Lynch, CBC
Jason Motlagh, freelance

  1. The David Kaplan Award

Best TV or video spot news reporting from abroad.

Head Judge: Marcy McGinnis, Alan Alda Center for Communicating Science

Len Apcar, Louisiana State University
Karen Curry, Drexel University
Eason Jordan, Oryx Strategies
Terry McCarthy, American Academy, Berlin

  1. The Edward R. Murrow Award

Best TV, video or documentary interpretation of international affairs with a run time up to 30 minutes.

Head Judge: Vivienne Walt, TIME
Jim Bittermann, CNN
Beth Loyd, Facebook
Michael Moss, author
Elissa Rubin, PBS NewsHour (Freelance)

  1. The Peter Jennings Award

Best TV, video or documentary about international affairs with a run time over 30 minutes.

Head Judge: Abi Wright, Columbia University
Adriane Quinlan, VICE News
Jonathan Jones, freelance
Sara Just, PBS NewsHour

  1. The Ed Cunningham Award

Best magazine-style, long-form narrative feature in print or digital on an international story.

Head Judge: Sebastian Rotella, ProPublica
Richard Boudreaux, The Wall Street Journal
Chris Kraul, Los Angeles Times
Maria Luisa Rossel, Uno Noticias

  1. The Best Cartoon Award

Best print, digital or graphic journalism, including cartoons, on international affairs.

Head Judge: Bob Mankoff, Esquire

Drew Dernavich, The New Yorker
Matt Diffee, The New Yorker
Paul Noth, The New Yorker
Ben Schwartz, The New Yorker
Signe Wilkinson, Philadelphia Daily News

  1. The Malcolm Forbes and Morton Frank Award

Best international business news reporting in any medium.

Head Judge: Kim Murphy, The New York Times
Peter Waldman, Bloomberg Businessweek
Marla Dickerson, Reuters
Gordon Fairclough, The Wall Street Journal

Kim Murphy recused herself from the final selection.

  1. The Cornelius Ryan Award

Best non-fiction book on international affairs.

Head Judge: Dan Hertzberg, freelance
John Bussey, The Wall Street Journal
Neil Hickey, Columbia Journalism Review
Jennifer Siebens, freelance

  1. The Madeline Dane Ross Award

Best international reporting in the print medium or digital showing a concern for the human condition.

Head Judge: Hannah Allam, BuzzFeed
Prashant Rao, The Atlantic
Tim Johnson, McClatchy
Eugenia Harvey, WNET
Graciela Mochkofsky, CUNY

  1. The David A. Andelman and Pamela Title Award

Best international TV, video, radio, audio or podcast reporting showing a concern for the human condition.

Head Judge: Geraldine Baum, CUNY Graduate School of Journalism
Ann Cooper, Columbia University
Soraya Nelson, NPR
Carlos Rajo, NY1 Noticias
Suzanne Spector, The New York Times

Judge Suzanne Spector recused herself from the citation selection.

  1. The Joe and Laurie Dine Award

Best international reporting in any medium dealing with human rights.

Head Judge: Anya Schiffrin, Columbia University
Alison Bethel-McKenzie, Caribbean Consortium of Investigative Journalists
Rebecca Chao, The WorldPost
Mai Lynn Miller Nguyen, Open Society Foundations
Matt Schiavenza, Asia Society
Josephine Schmidt, IRIN News

  1. The Whitman Bassow Award

Best reporting in any medium on international environmental issues.

Head Judge: Michael Williams, Reuters
Aryn Baker, TIME
Stacy Feldman, Inside Climate News
Jennifer Forsyth, The Wall Street Journal

Judge Michael Williams recused himself from the selection of the citation award.

  1. The Robert Spiers Benjamin Award

Best reporting in any medium on Latin America.

Head Judge: Bill Booth, The Washington Post
Dudley Althaus, freelance
Lizette Alvarez, The New York Times
Geri Smith, Inter-American Development Bank
Gregory Katz, The Associated Press

  1. The Kim Wall Award

Best story or series of stories on international affairs using creative and dynamic storytelling techniques.

Head Judge: Azmat Khan, New America
Lama Al-Arian, NPR
Mansi Choksi, freelance
Suki Kim, freelance
Wesley Lowery, The Washington Post
Melissa Segura, BuzzFeed

  1. The Roy Rowan Award

Best investigative reporting in any medium on an international story.

Head Judge: James B. Steele, independent
Jo Becker, The New York Times
Maud Beelman, The Associated Press
Joe Stephens, Princeton University
David Zucchino, author

Judge Maud Beelman recused herself from the final selection.

  1. The Flora Lewis Award

Best commentary in any medium on international news.

Head Judge: Bill Keller, The Marshall Project
Scott MacLeod, American University in Cairo
John Daniszewski, The Associated Press
Eleanor Randolph, author
David Shipley, Bloomberg