OPC Award Judges

OPC Award Judges for work published in 2019:

Head judge: Scott Kraft, Los Angeles Times

OPC Award Judges for work published in 2019

 

Head judge: Scott Kraft, Los Angeles Times

 

The Hal Boyle Award

Best newspaper, news service or digital reporting from abroad.

Head Judge: Farnaz Fassihi, The New York Times
Mohammed Jamjoom, Al Jazeera English

Vanessa Gezari, The Intercept

Eduardo Castillo, The Associated Press

Mei Fong, Center for Public Integrity

Larry Kaplow, Middle East Editor, NPR

 

The Bob Considine Award
Best newspaper, news service or digital interpretation of international affairs.

Head Judge: Peter Spiegel (head), Financial Times

Stephen Fidler, The Wall Street Journal

Heather Timmons, Reuters

Maura Reynolds, Politico

Julian Barnes, The New York Times

 

Photo Categories

 

The Robert Capa Gold Medal Award

Best photographic reporting from abroad requiring exceptional courage and enterprise published in any medium.

 

The Olivier Rebbot Award

Best photographic news reporting from abroad published in any medium.

 

The Feature Photography Award

Best feature photography on an international theme published in any medium.

 

The Photo Category Jury

 

Head Judge: Daniella Zalcman, freelance
Noelle Flores Theard, Magnum Foundation

Natalia Jimenez, Washington Post

Cinthya Santos Briones, freelance

Mikhael Simmonds, Solutions Journalism Network,

 

The Lowell Thomas Award

Best radio, audio, or podcast coverage of international affairs.

 

Head Judge: Ann Cooper, Professor Emerita, Columbia Journalism School

Ann Garrels, author

Suzanne Marmion, KPBS San Diego

Chris Livesay, freelance

Shandukani Mulaudzi, freelance

 

The David Kaplan Award

Best TV or video spot news reporting from abroad.

 

Head Judge: Terry McCarthy, American Society of Cinematographers

Parisa Khosravi, former CNN Worldwide

David Reiter, ABC News

Miguel Marquez, CNN

Erin Lyall, BS News

 

The Edward R. Murrow Award
Best TV, video or documentary interpretation of international affairs with a run time up to 30 minutes.

 

Head Judge: Vivienne Walt, TIME
Jim Bittermann, CNN

James Graff, The Wall Street Journal

Nevine Mabro, Channel 4 News (UK)

Steven Mufson, Washington Post

The Peter Jennings Award

Best TV, video or documentary about international affairs with a run time over 30 minutes.

 

Head Judge: Robert Friedman, Bloomberg News

Abi Wright (head), Columbia Journalism School

Sara Just, PBS NewsHour
Tom Hurwitz, freelance

Josh Fine, HBO’s Real Sports with Bryant Gumbel

 

The Ed Cunningham Award [CQ]

Best magazine-style, long-form narrative feature in print or digital on an international story.

 

Head Judge: Megan Stack, author

Zahra Hankir, author

Shashank Bengali, Los Angeles Times

Tim Weiner, author

 

The Best Cartoon Award

Best print or digital graphic journalism, including cartoons, on international affairs.

 

Head Judge: Rob Rogers, freelance

Chelsea Saunders, freelance s

Jenny Robb, Ohio State University

Tony Norman, Pittsburgh Post-Gazette

Nikahang Kowsar, freelance

 

The Morton Frank Award

Head Judge: Geraldine Baum, Graduate School of Journalism CUNY,

Carlos Rajo, NY1/Noticias

Liz Alderman, The New York Times

Amanda Aronczyk, NPR,

Jane Sasseen, the McGraw Center for Business Journalism

 

 

The Malcolm Forbes

Best international business news reporting in newspapers, news services, magazines or digital.

 

Head Judge: Tim Ferguson, freelance

David Barboza, The New York Times

Janet Guyon, freelance (former Quartz)

Loretta Chao, VICE News

Charles Wallace, freelance

 

The Cornelius Ryan Award

Best non-fiction book on international affairs.

 

Head Judge: Dan Hertzberg, freelance
John Bussey, The Wall Street Journal
Jennifer Siebens, freelance

Margaret Scott, New York University

The Madeline Dane Ross Award

Best international reporting in the print medium or digital showing a concern for the human condition.

 

Head Judge: Hannah Allam, NPR
Mark Seibel, Washington Post

Eugenia Harvey, WNET

Tina Susman, TIME Magazine

Ernesto Londono, The New York Times

 

The David A. Andelman and Pamela Title Award
Best international TV, video, radio, audio or podcast reporting showing a concern for the human condition.

 

Head Judge: Doyle McManus, Los Angeles Times,

Jon Sawyer, Pulitzer Center on Crisis Reporting

Donatella Lorch, Georgetown University

Leila Fadel, NPR

Sonni Efron, National Press Foundation

 

The Joe and Laurie Dine Award

Best international reporting in any medium dealing with human rights.

 

Head Judge: Anya Schiffrin, Columbia University
Alison Bethel McKenzie, Caribbean Consortium of Investigative Journalists

Rebecca Chao, New York Times

Mai Lynn Miller Nguyen, Open Society Foundations

Matt Schiavenza, Asia Society

 

The Whitman Bassow Award
Best reporting in any medium on international environmental issues.

 

Head Judge: Kim Murphy, The New York Times

Andrew Revkin, The Earth Institute, Columbia University

Craig Welch, National Geographic

Mary Rajkumar, The Associated Press

Sam Eaton, freelance

 

Judge Michael Williams recused himself from the selection of the citation award.

 

The Robert Spiers Benjamin Award
Best reporting in any medium on Latin America.

 

Head Judge: William Booth, Washington Post
Dudley Althaus, freelance
Lizette Alvarez, freelance
Geri Smith, Inter-American Development Bank
Jeff Franks, freelance

 

The Kim Wall Award
Best story or series of stories on international affairs using creative and dynamic storytelling techniques.

 

Head Judge: Louise Roug, Huffington Pos

Kim Barker,The  New York Times

Jessica Reed, The Guardian

Paul Hamilos, BussFeed News

Emily Feldman, freelance

 

 

The Roy Rowan Award

Best investigative reporting in any medium on an international story.

 

Head Judge: James B. Steele, independent
Barbara Demick, Los Angeles Times

Sarah Cohen, Arizona State University

Joe Stephens, Princeton

Vernon Loeb, Inside Climate News

 

 

The Flora Lewis Award for Commentary

Best commentary in any medium on international news.

 

Head Judge: Bill Keller, freelance

Scott MacLeod, freelance

David Shipley, Bloomberg

John Daniszewski, The Associated Press

Eleanor Randolph, The New York Times