OPC Award Judges for work published in 2021:
Head judge: Scott Kraft, Los Angeles Times
The Hal Boyle Award
Best newspaper, news service or digital reporting from abroad
Peter Spiegel (head), Financial Times
Jamil Anderlini, Politico Europe
Julian Barnes, The New York Times
Heather Timmons, Reuters
Nancy Yussef, The Wall Street Journal
The Bob Considine Award
Best newspaper, news service or digital interpretation of international affairs
Barbara Demick (head), author
Gady Epstein, The Economist
Razia Iqbal, BBC
Carlos Rajo, Charter Communications
Keith Richburg, Hong Kong University
Photo Categories
The Robert Capa Gold Medal Award
Best photographic reporting from abroad requiring exceptional courage and enterprise published in any medium
The Olivier Rebbot Award
Best photographic news reporting from abroad published in any medium
The Feature Photography Award
Best feature photography on an international theme published in any medium
The Photo Category Jury
Daniella Zalcman (head), freelance photojournalist
Jovelle Tamayo, independent photojournalist
Sana Ullah, National Geographic Society
Andrea Wise, ProPublica
Cengiz Yar, Rest of World
The Lowell Thomas Award
Best radio, audio, or podcast coverage of international affairs
Ann Cooper (head), Columbia Journalism School
Ibby Caputo, independent journalist
Lisa Cohen, duPont-Columbia awards
Anne Garrels, former NPR senior correspondent
The David Kaplan Award
Best TV or video spot news reporting from abroad
David A. Andelman (head), author
Jim Bittermann, former CNN
Steve Kroft, former 60 Minutes
Jim Laurie, former ABC
Scotti Williston, former CBS
The Edward R. Murrow Award
Best TV, video or documentary interpretation of international affairs with a run time up to 30 minutes
Vivienne Walt (head), TIME magazine
James Graff, The Wall Street Journal
Nevine Mabro, Channel 4 News
Steven Mufson, The Washington Post
Clive Myrie, BBC Television
The Peter Jennings Award
Best TV, video or documentary about international affairs with a run time over 30 minutes
Paula Dwyer (head), Bloomberg
Josh Fine, HBO’s “Real Sports with Bryant Gumbel”
Patricia Guerra, former CBS 60 Minutes
Abi Wright, Columbia Journalism School
The Ed Cunningham Award
Best magazine-style, long-form narrative feature in print or digital on an international story
Megan Stack (head), author
Melissa Chan, The Global Reporting Centre
Michael Serrill, Past OPC President
Tim Sullivan, The Associated Press
Tim Weiner, author, former New York Times
The Best Cartoon Award
Best print or digital graphic journalism, including cartoons, on international affairs
Rob Rogers (head), freelance
Kevin Kallaugher, The Economist
Tony Norman, Pittsburgh Post-Gazette
Jenny Robb, Ohio State University
The Morton Frank Award
Best international business news reporting in TV, video, radio, audio or podcast
Allan Dodds Frank, former investigative correspondent, ABC and CNN
Susan Antilla, independent journalist
Kathleen Campion, independent journalist
William Holstein, OPC Foundation
Michael LaForgia, The New York Times
The Malcolm Forbes Award
Best international business news reporting in newspapers, news services, magazines or digital
Robert Friedman (head), Bloomberg News
Amanda Bennett, former Voice of America
Hannah Dreier, Washington Post
Mary Rajkumar, The Associated Press
Amanda Bennett and Hannah Dreier recused themselves from voting.
The Cornelius Ryan Award
Best non-fiction book on international affairs
Daniel Hertzberg (head), retired
John Bussey, The Wall Street Journal
Jean Guerrero, Los Angeles Times
Jennifer Siebens, retired
Amy Wilentz, author
The Madeline Dane Ross Award
Best international reporting in the print medium or digital showing a concern for the human condition
Hannah Allam (head), Washington Post
Graham Lee Brewer, MSNBC
Phillip W.d. Martin, WGBH-Boston
Prashant Rao, The Atlantic
Tina Susman, TIME magazine
The David A. Andelman and Pamela Title Award
Best international TV, video, radio, audio or podcast reporting showing a concern for the human condition
Deidre Depke (head), Past OPC President
Hendrik Hinzel, VICE News
Anup Kaphle, Rest of World
Derek Kravitz, Columbia and Stanford’s Brown Institute for Media Innovation
Minky Worden, Human Rights Watch
The Joe and Laurie Dine Award
Best international reporting in any medium dealing with human rights
Anya Schiffrin (head), Columbia University
Alison Bethel McKenzie, Report for America
Rebecca Chao, The New York Times
Samantha McCann, Solutions Journalism Network
Laura N. Pérez Sánchez, freelance
The Whitman Bassow Award
Best reporting in any medium on international environmental issues
Kim Murphy (head), The New York Times
Jeff Fleishman, Los Angeles Times
Neela Banerjee, NPR
Bob Drogin, independent journalist
Raghuram Vadarevu, The Associated Press
Kim Murphy recused herself from deliberations on The New York Times entry and the final award.
The Robert Spiers Benjamin Award
Best reporting in any medium on Latin America
Richard Boudreaux (head), The Wall Street Journal
Tony Cavin, NPR
June Carolyn Erlick, ReVista: The Harvard Review of Latin America
Ricardo Sandoval-Palos, PBS
Paulina Villegas, The Washington Post
The Kim Wall Award
Best story or series of stories on international affairs using creative and dynamic storytelling techniques
Farnaz Fassihi (head), The New York Times
Kate Brooks, documentary filmmaker
Chiké Frankie Edozien, NYU-Accra
Nour Malas, Los Angeles Times
Miguel Paz, CUNY Graduate School of Journalism
Gerry Shih, The Washington Post
The Roy Rowan Award
Best investigative reporting in any medium on an international story
James B. Steele (head), author and independent journalist
Sarah Cohen, Arizona State University
Vernon Loeb, Inside Climate News
Jodi Schneider, Bloomberg Television and Radio
Joe Stephens, Princeton University
The Flora Lewis Award
Best commentary in any medium on international news
Bill Keller (head), freelance
Deborah Amos, NPR
John Daniszewski, The Associated Press
Scott MacLeod, former TIME magazine
David Shipley, Bloomberg